vivo Y17s Features and Specifications
vivo Y17s comes with a
6.56 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution .
vivo Y17s sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Vivo added to vivo Y17s with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 50 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G85 (12nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Y17s |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2023 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 October 02 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Glitter Purple | Forest Green |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 163.7 x 75.4 x 8.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 700 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769 Helio G85 (12nm) |
| Operating System | Android 13 | Funtouch 13 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired | Reverse wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |








