vivo Y51a Features and Specifications
vivo Y51a comes with a
6.58 inch Display,
with 1080x2408 pixels of resolution .
vivo Y51a sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Vivo added to vivo Y51a with 48 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.58 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 662 (11 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Y51a |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2021 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 January 23 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Titanium Sapphire | Crystal Symphony |
| Screen Size | 6.58 inch |
| Dimensions | 163.9 x 75.3 x 8.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2408 pixels | 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 12 | Funtouch 12 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë | (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | (wide) | 1/3.06" 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 18W | 70% in 67 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
vivo Y51a Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 690 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 890 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar