Xiaomi 12S Ultra Features and Specifications
Xiaomi 12S Ultra comes with a
6.73 inch Display,
with 1440x3200 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi 12S Ultra sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi 12S Ultra with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.73 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) GB
Battery 4860 mAh
OS Android 12
Latest offers for Xiaomi 12S Ultra and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi 12S Ultra |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 July 09 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Dark Green |
| Screen Size | 6.73 inch |
| Dimensions | 163.2 x 75 x 9.1 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO2 AMOLED | 1B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3200 pixels | 20:9 ratio (~522 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (high) | 1500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | MIUI 13 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | compass | color spectrum | barometer |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 23mm (wide) | 1.0"-type | 1.6µm | Dual Pixel PDAF | Laser AF | OIS -- 48 MP | f/4.1 | 120mm (periscope telephoto) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF | OIS | 5x optical zoom -- 48 MP | f/2.2 | 13mm | 128Ë (ultrawide) | 1/2.0" | 0.8µm | Dual-Pixel PDAF -- |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 25mm (wide) | 0.7µm |
| Video Recording | 8K@24fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps | 720p@3840fps | gyro-EIS | Dolby Vision HDR 10-bit rec. (4K | 1080p) |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | PD3.0 | QC4 | 100% in 41 min | 50W wireless | 100% in 52 min | 10W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 4860 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | dual-band | Wi-Fi Direct | DLNA |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi 12S Ultra Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2830 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3810 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 290 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 350 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 370 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4400 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar