Xiaomi 13T Features and Specifications
Xiaomi 13T comes with a
6.67 inch Display,
with 1220x2712 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Xiaomi 13T sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi 13T with 50 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 8200 Ultra (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Xiaomi 13T and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi 13T |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2023 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 September 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Alpine Blue | Meadow Green | Black |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 162.2 x 75.7 x 8.5 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 68B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1220 x 2712 pixels | 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 1200 nits (high) | 2600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8200 Ultra (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | upgradable to Android 14 | HyperOS |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 24mm (wide) | 1/1.28" | 1.22µm | PDAF | OIS -- 50 MP | f/1.9 | 50mm (telephoto) | 1/2.88" | 0.61µm | PDAF | 2x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 15mm (ultrawide) | 1/3.06" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.2 | (wide) | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30fps (HDR10+) | 1080p@30/60/120fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | PD3.0 | QC4 | 100% in 42 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi 13T Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 999 Saudi Riyal 256GB/8GBRam version 1,399 Saudi Riyal 256GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 2440 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 47 Kuwaiti Dinar 256GB/12GBRam version |
Price in Oman | 135 Omani Riyal 256GB/8GBRam version |
Price in Bahrain | 200 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2000 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar