Xiaomi Civi 2 Features and Specifications
Xiaomi Civi 2 comes with a
6.55 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Civi 2 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Civi 2 with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.55 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 12
Latest offers for Xiaomi Civi 2 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Civi 2 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 September 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Violet | Silver | Hello Kitty |
| Screen Size | 6.55 inch |
| Dimensions | 159.2 x 72.7 x 7.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | MIUI 13 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 644 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF -- 20 MP | f/2.2 | 115Ë (ultrawide) | 1/2.78" | 1.0µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.0 | (wide) | 1/2.8" | 0.8µm | AF -- 32 MP | 100Ë (ultrawide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps | 720p@960fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | PD3.0 | 100% in 40 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Civi 2 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1770 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1790 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 130 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 160 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1470 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar