Xiaomi Mix Flip Features and Specifications
Xiaomi Mix Flip comes with a
6.86 inch Display,
with 1224x2912 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Mix Flip sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Mix Flip with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.86 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 4780 mAh
OS Android 14
Latest offers for Xiaomi Mix Flip and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Mix Flip |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2024 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 July 19 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Purple |
| Screen Size | 6.86 inch |
| Dimensions | Unfolded: 167.5 x 74 x 7.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Foldable LTPO AMOLED | 1B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1224 x 2912 pixels (~460 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 4 inches | 1392 x 1208 pixels | 460 ppi3000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | HyperOS |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.7 | 23mm (wide) | 1/1.55" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.0 | 47mm (telephoto) | PDAF (9cm - â) | 2x optical zoom |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.0 | 21mm (wide) | 0.7µm |
| Video Recording | 8K@24fps | 4K@24/30/60fps | 1080p@30/60/120/240/960fps | 720p@1920fps | Dolby Vision HDR |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired |
| Battery Capacity | 4780 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive | LHDC |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Xiaomi Mix Flip Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 3,908 Saudi Riyal 512GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 3920 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 350 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 420 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 440 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 3,849 Qatari Riyal 512GB/12GBRam version |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar