Xiaomi Mix Fold 2 Features and Specifications
Xiaomi Mix Fold 2 comes with a
8.02 inch Display,
with 1914x2160 pixels of resolution and AMOLED| refresh rate.
Xiaomi Mix Fold 2 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Mix Fold 2 with 50 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 8.02 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 12
Latest offers for Xiaomi Mix Fold 2 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Mix Fold 2 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 August 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Gold |
| Screen Size | 8.02 inch |
| Dimensions | Unfolded: 161.1 x 144.7 x 5.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Foldable LTPO2 OLED | 1B colors | HDR10+ | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 1914 x 2160 pixels (~360 ppi density) |
| Refresh Rate | AMOLED| |
| Nits | 1000 nits (high) | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Schott UTG glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | MIUI Fold 13 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 1TB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum | barometer |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.6 | 45mm (telephoto) | Dual Pixel PDAF | 2x optical zoom -- 13 MP | f/2.4 | 15mm | 123Ë (ultrawide) | 1.12µm | AF |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.4 | 23mm (wide) |
| Video Recording | 8K@24fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240/960fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | PD3.0 | QC4 | 100% in 40 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C |
Xiaomi Mix Fold 2 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 5270 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 5000 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 440 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 540 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 570 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 6730 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar