Xiaomi Mix Fold 4 Features and Specifications
Xiaomi Mix Fold 4 comes with a
7.98 inch Display,
with 2224x2488 pixels of resolution and LTPO refresh rate.
Xiaomi Mix Fold 4 sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Mix Fold 4 with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 7.98 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5100 mAh
OS Android 14
Latest offers for Xiaomi Mix Fold 4 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Mix Fold 4 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2024 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 July 19 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Blue |
| Screen Size | 7.98 inch |
| Dimensions | Unfolded: 159.4 x 143.3 x 4.6 mm |
| IP Protection | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | Foldable LTPO AMOLED | 1B colors | HDR10+ | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 2224 x 2488 pixels (~418 ppi density) |
| Refresh Rate | LTPO |
| Nits | 1700 nits (high) | 3000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | HyperOS |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum | barometer |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.7 | 23mm (wide) | 1/1.49" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.0 | 47mm (telephoto) | PDAF (9cm - â) | OIS | 2x optical zoom -- 10 MP | f/2.9 | 115mm (periscope telephoto) | PDAF (30cm - â) | OIS | 5x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 15mm | 120Ë (ultrawide) |
| Selfie Camera | 16 MP | (wide) |
| Video Recording | 8K@24fps | 4K@24/30/60fps | 1080p@30/60/120/240/960fps | 720p@1920fps | Dolby Vision HDR |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | PD3.0 | QC4 | 31% in 10 min | 50W wireless | 24% in 10 min |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | dual-band (tri-band after future SW update) | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive | LHDC |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG |
Xiaomi Mix Fold 4 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 4620 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 4380 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 390 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 470 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 500 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 5910 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar