Xiaomi Poco X3 Pro Features and Specifications
Xiaomi Poco X3 Pro comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Poco X3 Pro sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Poco X3 Pro with 48 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 860 (7 nm) GB
Battery 5160 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Poco X3 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2021 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 March 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Phantom Black | Frost Blue | Metal Bronze |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 165.3 x 76.8 x 9.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD | HDR10 |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 450 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 6 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 860 (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 12 | MIUI 13 for POCO |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 Gold & 3x2.42 GHz Kryo 485 Gold & 4x1.78 GHz Kryo 485 Silver) |
| GPU | Adreno 640 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 119Ë (ultrawide) | 1.0µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.4" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120/240fps | 1080p@960fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio | recording |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 59% in 30 min | 100% in 59 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5160 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Poco X3 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2090 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2110 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 150 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 220 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 170 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1730 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar