Xiaomi Redmi 10A Features and Specifications
Xiaomi Redmi 10A comes with a
6.53 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Xiaomi Redmi 10A sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi 10A with 13 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.53 inch
Main Camera 13 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G25 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
Latest offers for Xiaomi Redmi 10A and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi 10A |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 March 31 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Charcoal Black | Sea Blue | Slate Grey |
| Screen Size | 6.53 inch |
| Dimensions | 164.9 x 77.1 x 9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 400 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6762G Helio G25 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 | MIUI 12.5 |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM 32GB 3GB RAM 64GB 3GB RAM 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | 1.0µm | AF |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 |
Xiaomi Redmi 10A Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 410 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 280 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 31 Kuwaiti Dinar 128GB version |
Price in Oman | 50 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 450 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar