Xiaomi Redmi 13C Features and Specifications
Xiaomi Redmi 13C comes with a
6.74 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi 13C sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi 13C with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.74 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G85 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Xiaomi Redmi 13C and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi 13C |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2023 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 November 10 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Black | Navy Blue | Glacier White | Clover Green |
| Screen Size | 6.74 inch |
| Dimensions | 168 x 78 x 8.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 450 nits (normal) | 600 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| Operating System | Android 13 | MIUI 14 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 4GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 28mm (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired | PD |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Xiaomi Redmi 13C Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 459 Saudi Riyal 256GB/8GBRam version 357 Saudi Riyal 128GB/6GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 369 Emirati Dirham 128GB/4GBRam version |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 38 Omani Riyal 128GB/4GBRam version |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 490 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar