Xiaomi Redmi A1 Features and Specifications
Xiaomi Redmi A1 comes with a
6.52 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Xiaomi Redmi A1 sports
4-cores CPU, up to 3GB of RAM ,up to 32GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi A1 with 8 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.52 inch
Main Camera 8 MP
RAM 3GB GB
Chipset Mediatek Helio A22 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Xiaomi Redmi A1 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi A1 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 September 09 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Light Green | Light Blue | Black |
| Screen Size | 6.52 inch |
| Dimensions | 164.9 x 76.8 x 9.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 400 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Operating System | Android 12 (Go edition) | MIUI 12 |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM 32GB 3GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Accelerometer |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 |
Xiaomi Redmi A1 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 310 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 230 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 40 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 40 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 360 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar