Xiaomi Redmi A3 Features and Specifications
Xiaomi Redmi A3 comes with a
6.71 inch Display,
with 720x1650 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi A3 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi A3 with 8 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.71 inch
Main Camera 8 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G36 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Xiaomi Redmi A3 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi A3 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2024 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 February 23 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Black | Forest Green (Olive Green) | Star Blue (Lake Blue) |
| Screen Size | 6.71 inch |
| Dimensions | 168.3 x 76.3 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1650 pixels (~268 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 500 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G36 (12 nm) |
| Operating System | Android 14 | MIUI |
| RAM & Storage | 64GB 2GB RAM 64GB 3GB RAM 64GB 4GB RAM 128GB 3GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Xiaomi Redmi A3 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 349 Saudi Riyal 128GB/4GBRam version 233 Saudi Riyal 64GB/3GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 279 Emirati Dirham 128GB/4GBRam version |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 30 Omani Riyal 64GB/3GBRam version |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 400 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar