Xiaomi Redmi K30 5G Racing Features and Specifications
Xiaomi Redmi K30 5G Racing comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi K30 5G Racing sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi K30 5G Racing with 64 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 64 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 768G 5G (7 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi K30 5G Racing |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2020 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2020 May 14 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Mint | Blue | Red | Purple | White |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 165.3 x 76.6 x 8.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD | HDR10 |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SDM768 Snapdragon 768G 5G (7 nm) |
| Operating System | Android 10 | MIUI 11 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.9 | 26mm (wide) | 1/1.72" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 116˚ (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.2 | 27mm (wide) | 1/3.4" | 0.8µm -- 2 MP | f/2.4 | 1/5" | 1.75µm | depth sensor |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/120fps | 720p@960fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 30W | 100% in 57 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A 5G (2+ Gbps DL) |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
Xiaomi Redmi K30 5G Racing Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 900 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 980 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1160 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar