Xiaomi Redmi K40 Pro+ Features and Specifications
Xiaomi Redmi K40 Pro+ comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi K40 Pro+ sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi K40 Pro+ with 108 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm) GB
Battery 4520 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi K40 Pro+ |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2021 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 March 04 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Aurora |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 163.7 x 76.4 x 7.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | MIUI 12 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum | barometer |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.52" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 119Ë (ultrawide) -- 5 MP | f/2.4 | 50mm (macro) | 1/5.0" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.5 | (wide) | 1/3.4" | 0.8µm |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240/960fps | gyro-EIS | HDR10+ |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | PD3.0 | QC3 | 100% in 52 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4520 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Redmi K40 Pro+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2520 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2550 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 260 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 210 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2090 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar