Xiaomi Redmi Note 12 Features and Specifications
Xiaomi Redmi Note 12 comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi Note 12 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi Note 12 with 48 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Xiaomi Redmi Note 12 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi Note 12 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 January 11 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Frosted Green | Matte Black | Mystique Blue |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 165.9 x 76.2 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm) |
| Operating System | Android 12 | MIUI 14 () | MIUI 13 (India) |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A78 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) | 1/4" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.5 | (wide) | 1/3.0" |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 50% in 22 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Redmi Note 12 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 690 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 890 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar