Xiaomi Redmi Note 12R Features and Specifications
Xiaomi Redmi Note 12R comes with a
6.79 inch Display,
with 1080x2460 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi Note 12R sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi Note 12R with 50 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.79 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Xiaomi Redmi Note 12R and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi Note 12R |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2023 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 June 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Silver |
| Screen Size | 6.79 inch |
| Dimensions | 168.6 x 76.3 x 8.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 550 nits |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | MIUI 14 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) | 1/5.0" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired | PD |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C |
Xiaomi Redmi Note 12R Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 760 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 660 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 80 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 710 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar