Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ Features and Specifications
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ comes with a
6.67 inch Display,
with 1220x2712 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ with 200 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 200 MP
RAM 16GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 7200 Ultra (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2023 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 September 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Black (Fushion Black) | Moonlight White (Fushion White) | Aurora Purple | Fushion Purple | Camo Green |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 161.4 x 74.2 x 8.9 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 68B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1220 x 2712 pixels | 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1800 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 Ultra (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | up to 3 major Android upgrades | HyperOS |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.8 GHz Cortex-A715 & 6x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 200 MP | f/1.7 | 23mm (wide) | 1/1.4" | 0.56µm | multi-directional PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | (wide) |
| Video Recording | 4K@24/30fps | 1080p@30/60/120fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 120W wired | PD3.0 | 100% in 19 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM | eSIM or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,678 Saudi Riyal 512GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1,199 Emirati Dirham 256GB/8GBRam version 1,572 Emirati Dirham 512GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 120 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 125 Omani Riyal 256GB/8GBRam version 143 Omani Riyal 512GB/12GBRam version 130 Omani Riyal 256GB/12GBRam version |
Price in Bahrain | 140 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1,099 Qatari Riyal 512GB/12GBRam version |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar