Xiaomi Redmi Note 15 Special Features and Specifications
Xiaomi Redmi Note 15 Special comes with a
6.77 inch Display,
with 1080x2392 pixels of resolution and 120Hz3840Hz refresh rate.
Xiaomi Redmi Note 15 Special sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 15 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Redmi Note 15 Special with 50 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.77 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5800 mAh
OS Android 15
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Redmi Note 15 Special |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Soon Expected: 2026 April 07 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Crimson Reserve red | Carbon Black | Frosted White |
| Screen Size | 6.77 inch |
| Dimensions | 164.0 x 75.4 x 7.4 mm or 7.8 mm |
| IP Protection | IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) |
| Display Tech | AMOLED | 68B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz3840Hz |
| Nits | 800 nits (normal) | 3200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 15 | up to 4 major Android upgrades | HyperOS 2 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | 1/2.88" | 0.61µm | PDAF -- Auxiliary lens |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.2 | (wide) | 1/4" |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 18W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Ion 5800 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Redmi Note 15 Special Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 900 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 780 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 60 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 90 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 850 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar