ZTE nubia Red Magic 8 Pro+ Features and Specifications
ZTE nubia Red Magic 8 Pro+ comes with a
6.8 inch Display,
with 1116x2480 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
ZTE nubia Red Magic 8 Pro+ sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Zte added to ZTE nubia Red Magic 8 Pro+ with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | ZTE nubia Red Magic 8 Pro+ |
| Brand | Zte |
| Announcement Date | 2022 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 December 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Transparent |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 164 x 76.4 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1116 x 2480 pixels | 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | unspecified spec |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | Redmagic OS 6 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 25mm (wide) | 1/1.57" | 1.0µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë | 13mm (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | (wide) | 1.12µm | under display |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 165W wired | PD3.0 | 100% in 14 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG | accessory connector | DisplayPort |
ZTE nubia Red Magic 8 Pro+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2920 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3140 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 270 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 290 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 390 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 3110 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar