ZTE nubia Z60 Ultra Features and Specifications
ZTE nubia Z60 Ultra comes with a
6.8 inch Display,
with 1116x2480 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
ZTE nubia Z60 Ultra sports
8-cores CPU, up to 24GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Zte added to ZTE nubia Z60 Ultra with 64 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 64 MP
RAM 24GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 6000 mAh
OS Android 14
Latest offers for ZTE nubia Z60 Ultra and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | ZTE nubia Z60 Ultra |
| Brand | Zte |
| Announcement Date | 2023 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 December 29 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Silver | Photographer Edition |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 164 x 76.4 x 8.8 mm |
| IP Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10 |
| Screen Resolution | 1116 x 2480 pixels | 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | MyOS 14 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM 1TB 24GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6 | 35mm (standard) | 1/1.49" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 64 MP | f/3.3 | 85mm (periscope telephoto) | 1/2.0" | PDAF | OIS | 3.3x optical zoom (vs. 26mm cam) -- 50 MP | f/1.8 | 18mm | 100Ë (ultrawide) | 1/1.55" | PDAF | OIS |
| Selfie Camera | 12 MP | under display model |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@30/60/120fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS | HDR10 | 10âbit video |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | PD3.0 | QC4 |
| Battery Capacity | Li-Po 6000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive | aptX Lossless |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
ZTE nubia Z60 Ultra Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 3040 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2,599 Emirati Dirham 256GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 279 Kuwaiti Dinar 512GB/16GBRam version 249 Kuwaiti Dinar 256GB/12GBRam version |
Price in Oman | 300 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 410 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 3240 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar