alcatel 1c (2019) Features and Specifications
alcatel 1c (2019) comes with a
5.0 inch Display,
with 480x960 pixels of resolution .
alcatel 1c (2019) sports
4-cores CPU, up to 1000MB of RAM ,up to 8GB internal storage and runs Android 8.1 Oreo opertaing system.
Alcatel added to alcatel 1c (2019) with 5 MP main camera and 2 MP selfie camera.
Display 5.0 inch
Main Camera 5 MP
RAM 1000MB GB
Chipset Spreadtrum SC7731E GB
Battery 2000 mAh
OS Android 8.1 Oreo
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | alcatel 1c (2019) |
| Brand | Alcatel |
| Announcement Date | 2019 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2019 Q1 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Enamel Blue | Blush Pink | Volcano Black |
| Screen Size | 5.0 inch |
| Dimensions | 136.6 x 65.3 x 10 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 480 x 960 pixels | 18:9 ratio (~215 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Spreadtrum SC7731E |
| Operating System | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| RAM & Storage | 8GB 1GB RAM |
| SD Slot | microSDHC |
| Sensors | Accelerometer | proximity |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 5 MP |
| Selfie Camera | 2 MP |
| Video Recording | 720p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 |
alcatel 1c (2019) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 270 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 200 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 40 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 40 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 310 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar