Apple iPad 10.2 (2021) Features and Specifications
Apple iPad 10.2 (2021) comes with a
10.2 inch Display,
with 1620x2160 pixels of resolution .
Apple iPad 10.2 (2021) sports
6-cores CPU, up to 3GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs iPadOS 15 opertaing system.
Apple added to Apple iPad 10.2 (2021) with 8 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 10.2 inch
Main Camera 8 MP
RAM 3GB GB
Chipset Apple A13 Bionic (7 nm+) GB
Battery 8557 mAh
OS iPadOS 15
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Apple iPad 10.2 (2021) |
| Brand | Apple |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 September 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Silver | Space Gray |
| Screen Size | 10.2 inch |
| Dimensions | 250.6 x 174.1 x 7.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Retina IPS LCD |
| Screen Resolution | 1620 x 2160 pixels | 4:3 ratio (~265 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 500 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Scratch-resistant glass | oleophobic coating |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Apple A13 Bionic (7 nm+) |
| Operating System | iPadOS 15 | upgradable to iPadOS 18.2 |
| RAM & Storage | 64GB 3GB RAM 256GB 3GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted) | accelerometer | gyro | compass | barometer |
| CPU | Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | f/2.4 | 31mm (standard) | 1.12µm | AF |
| Selfie Camera | 12 MP | f/2.4 | 122Ë (ultrawide) |
| Video Recording | 1080p@25/30fps | 720p@120fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion | non-removable 8557 mAh (32.4 Wh) |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM - cellular model only |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) - cellular model only |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | hotspot |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | EDR | LE |
| USB | Lightning | USB 2.0; magnetic connector |
Apple iPad 10.2 (2021) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2300 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2330 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 160 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 240 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 190 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1910 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar