Apple iPad mini (2019) Features and Specifications
Apple iPad mini (2019) comes with a
7.9 inch Display,
with 1536x2048 pixels of resolution .
Apple iPad mini (2019) sports
6-cores CPU, up to 3GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs iOS 12.1.3 opertaing system.
Apple added to Apple iPad mini (2019) with 8 MP main camera and 7 MP selfie camera.
Display 7.9 inch
Main Camera 8 MP
RAM 3GB GB
Chipset Apple A12 Bionic (7 nm) GB
Battery 5124 mAh
OS iOS 12.1.3
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Apple iPad mini (2019) |
| Brand | Apple |
| Announcement Date | 2019 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2019 March 18 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Space Gray | Silver | Gold |
| Screen Size | 7.9 inch |
| Dimensions | 203.2 x 134.8 x 6.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1536 x 2048 pixels | 4:3 ratio (~324 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Scratch-resistant glass | oleophobic coating |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Apple A12 Bionic (7 nm) |
| Operating System | iOS 12.1.3 | upgradable to iPadOS 17.1.1 |
| RAM & Storage | 64GB 3GB RAM 256GB 3GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted) | accelerometer | gyro | compass | barometer |
| CPU | Hexa-core (2x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | f/2.4 | 32mm (standard) | 1.12µm | AF |
| Selfie Camera | 7 MP | f/2.2 | 31mm (standard) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 5124 mAh | non-removable (19.1 Wh) |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | EDR |
| USB | Lightning | USB 2.0 |
Apple iPad mini (2019) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2410 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2440 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 250 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 200 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2000 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar