Apple iPad Pro 11 (2020) Features and Specifications
Apple iPad Pro 11 (2020) comes with a
11.0 inch Display,
with 1668x2388 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Apple iPad Pro 11 (2020) sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs iPadOS 13.4 opertaing system.
Apple added to Apple iPad Pro 11 (2020) with 12 MP main camera and 7 MP selfie camera.
Display 11.0 inch
Main Camera 12 MP
RAM 6GB GB
Chipset Apple A12Z Bionic GB
Battery 7538 mAh
OS iPadOS 13.4
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Apple iPad Pro 11 (2020) |
| Brand | Apple |
| Announcement Date | 2020 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2020 March 19 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Silver | Space Gray |
| Screen Size | 11.0 inch |
| Dimensions | 247.6 x 178.5 x 5.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1668 x 2388 pixels (~265 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 600 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Scratch-resistant glass | oleophobic coating |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Apple A12Z Bionic |
| Operating System | iPadOS 13.4 | upgradable to iPadOS 17.6.1 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 256GB 6GB RAM 512GB 6GB RAM 1TB 6GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Face ID | accelerometer | gyro | proximity | barometer |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) |
| GPU | Apple GPU (8-core graphics) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.8 | (wide) | 1/3.0" | 1.22µm | dual pixel PDAF -- 10 MP | f/2.4 | 11mm (ultrawide) -- |
| Selfie Camera | 7 MP | f/2.2 |
| Video Recording | 4K@24/30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (4 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 7538 mAh (28.65 Wh) | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE | EDR |
| USB | USB Type-C 3.1 | magnetic connector |
Apple iPad Pro 11 (2020) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2660 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3590 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 270 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 330 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 350 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4150 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar