Apple iPad Pro 11 (2021) Features and Specifications
Apple iPad Pro 11 (2021) comes with a
11.0 inch Display,
with 1668x2388 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Apple iPad Pro 11 (2021) sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 2TB internal storage and runs iPadOS 14.5.1 opertaing system.
Apple added to Apple iPad Pro 11 (2021) with 12 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 11.0 inch
Main Camera 12 MP
RAM 16GB GB
Chipset Apple M1 GB
Battery 7538 mAh
OS iPadOS 14.5.1
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Apple iPad Pro 11 (2021) |
| Brand | Apple |
| Announcement Date | 2021 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 May 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Silver | Space Gray |
| Screen Size | 11.0 inch |
| Dimensions | 247.6 x 178.5 x 5.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Liquid Retina IPS LCD | HDR10 | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 1668 x 2388 pixels (~265 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 600 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Scratch-resistant glass | oleophobic coating |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Apple M1 |
| Operating System | iPadOS 14.5.1 | upgradable to iPadOS 18.2 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM 1TB 16GB RAM 2TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Face ID | accelerometer | gyro | barometer |
| CPU | Octa-core (4x3.2 GHz & 4xX.X GHz) |
| GPU | Apple GPU (8-core graphics) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.8 | (wide) | 1/3.0" | 1.22µm | dual pixel PDAF -- 10 MP | f/2.4 | 125Ë (ultrawide) -- |
| Selfie Camera | 12 MP | f/2.4 | 122Ë (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60fps | 1080p@25/30/60/120/240fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (4 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 7538 mAh (28.65 Wh) | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE EV-DO Rev.A 3.1 Mbps 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE | EDR |
| USB | USB Type-C 4 (Thunderbolt 4) | DisplayPort | magnetic connector |
Apple iPad Pro 11 (2021) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2890 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3900 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 300 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 360 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 380 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4510 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar