Apple iPad Pro 12.9 (2017) Features and Specifications
Apple iPad Pro 12.9 (2017) comes with a
12.9 inch Display,
with 2732x2048 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Apple iPad Pro 12.9 (2017) sports
6-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs iOS 10.3.2 opertaing system.
Apple added to Apple iPad Pro 12.9 (2017) with 12 MP main camera and 7 MP selfie camera.
Display 12.9 inch
Main Camera 12 MP
RAM 4GB GB
Chipset Apple A10X Fusion (10 nm) GB
Battery
OS iOS 10.3.2
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Apple iPad Pro 12.9 (2017) |
| Brand | Apple |
| Announcement Date | 2017 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2017 June |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Space Gray | Gold | Silver |
| Screen Size | 12.9 inch |
| Dimensions | 305.7 x 220.6 x 6.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 2732 x 2048 pixels | 4:3 ratio (~265 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Scratch-resistant glass | oleophobic coating |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Apple A10X Fusion (10 nm) |
| Operating System | iOS 10.3.2 | up to iPadOS 15.6 | planned upgrade to iPadOS 16 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 256GB 4GB RAM 512GB 4GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted) | accelerometer | gyro | compass | barometer |
| CPU | Hexa-core 2.38 GHz (3x Hurricane & 3x Zephyr) |
| GPU | PowerVR Series 7 (12-core graphics) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.8 | 1/3" | PDAF | OIS |
| Selfie Camera | 7 MP | f/2.2 | 32mm (standard) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | 1080p@120fps | 720p@240fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (4 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 10|891 mAh | non-removable (41 Wh) |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM | eSIM |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | hotspot |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | EDR |
| USB | Lightning | USB 3.0; magnetic connector |
Apple iPad Pro 12.9 (2017) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 3650 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3460 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 310 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 370 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 390 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4660 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar