Apple iPad Pro 9.7 (2016) Features and Specifications
Apple iPad Pro 9.7 (2016) comes with a
9.7 inch Display,
with 1536x2048 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Apple iPad Pro 9.7 (2016) sports
2-cores CPU, up to 2GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs iOS 9.3.2 opertaing system.
Apple added to Apple iPad Pro 9.7 (2016) with 12 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 9.7 inch
Main Camera 12 MP
RAM 2GB GB
Chipset Apple A9X (16 nm) GB
Battery 7306 mAh
OS iOS 9.3.2
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Apple iPad Pro 9.7 (2016) |
| Brand | Apple |
| Announcement Date | 2016 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2016 March |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Silver | Gold | Space Gray | Rose Gold |
| Screen Size | 9.7 inch |
| Dimensions | 240 x 169.5 x 6.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD capacitive touchscreen | 16M colors |
| Screen Resolution | 1536 x 2048 pixels | 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Scratch-resistant glass | oleophobic coating |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Apple A9X (16 nm) |
| Operating System | iOS 9.3.2 | upgradable to iPadOS 13.6.1 |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM 128GB 2GB RAM 256GB 2GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted) | accelerometer | gyro | compass | barometer |
| CPU | Dual-core 2.16 GHz (Twister) |
| GPU | PowerVR Series 7 (12-core graphics) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/2.2 | 29mm (standard) | 1/3 | 1.22µm | PDAF |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | 31mm (standard) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | 1080p@120fps | 720p@240fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (4 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 7306 mAh | non-removable (27.9 Wh) |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM | eSIM |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A Cat4 150/50 Mbps EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | hotspot |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | EDR |
| USB | 2.0 | proprietary reversible connector; magnetic connector |
Apple iPad Pro 9.7 (2016) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2880 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3170 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 240 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 380 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 380 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 3070 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar