Apple iPhone 14 Features and Specifications
Apple iPhone 14 comes with a
6.1 inch Display,
with 1170x2532 pixels of resolution .
Apple iPhone 14 sports
6-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs iOS 16 opertaing system.
Apple added to Apple iPhone 14 with 12 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.1 inch
Main Camera 12 MP
RAM 6GB GB
Chipset Apple A15 Bionic (5 nm) GB
Battery 3279 mAh
OS iOS 16
Latest offers for Apple iPhone 14 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Apple iPhone 14 |
| Brand | Apple |
| Announcement Date | 2022 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 September 16 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight | Purple | Starlight | Blue | Red | Yellow |
| Screen Size | 6.1 inch |
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| IP Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) |
| Display Tech | Super Retina XDR OLED | HDR10 | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 1170 x 2532 pixels | 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 800 nits (high) | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Ceramic Shield glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Operating System | iOS 16 | upgradable to iOS 18.5 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 256GB 6GB RAM 512GB 6GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Face ID | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Hexa-core (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.5 | 26mm (wide) | 1/1.7" | 1.9µm | dual pixel PDAF | sensor-shift OIS -- 12 MP | f/2.4 | 13mm | 120Ë (ultrawide) |
| Selfie Camera | 12 MP | f/1.9 | 23mm (wide) | 1/3.6" | 1.0µm | PDAF |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60fps | 1080p@25/30/60/120/240fps | HDR | Dolby Vision HDR (up to 60fps) | stereo sound rec. |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Wired | PD2.0 | 50% in 30 min | 15W wireless (MagSafe) | 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
| Battery Capacity | Li-Ion 3279 mAh (12.68 Wh) |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | hotspot |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | Lightning | USB 2.0 |
Apple iPhone 14 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2,199 Saudi Riyal 128GB version |
|---|---|
Price in UAE | 2,099 Emirati Dirham 128GB version |
Price in Kuwait | 326 Kuwaiti Dinar 256GB/6GBRam version 164 Kuwaiti Dinar 128GB/6GBRam version 379 Kuwaiti Dinar 512GB version |
Price in Oman | 192 Omani Riyal 128GB version |
Price in Bahrain | 199 Bahraini Dinar 128GB version |
Price in Qatar | 1650 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar