Apple iPhone 16 Plus Features and Specifications
Apple iPhone 16 Plus comes with a
6.7 inch Display,
with 1290x2796 pixels of resolution .
Apple iPhone 16 Plus sports
6-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs iOS 18 opertaing system.
Apple added to Apple iPhone 16 Plus with 48 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Apple A18 (3 nm) GB
Battery 4674 mAh
OS iOS 18
Latest offers for Apple iPhone 16 Plus and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Apple iPhone 16 Plus |
| Brand | Apple |
| Announcement Date | 2024 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 September 20 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Pink | Teal | Ultramarine |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 160.9 x 77.8 x 7.8 mm |
| IP Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) |
| Display Tech | Super Retina XDR OLED | HDR10 | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 1290 x 2796 pixels | 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 1000 nits (normal) | 2000 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Ceramic Shield glass (2024 gen) | Mohs level 4 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Apple A18 (3 nm) |
| Operating System | iOS 18 | upgradable to iOS 18.6 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Face ID | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Hexa-core (2x4.04 GHz + 4x2.20 GHz) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.6 | 26mm (wide) | 1/1.56" | 1.0��m | dual pixel PDAF | sensor-shift OIS -- 12 MP | f/2.2 | 13mm | 120�� (ultrawide) | 0.7��m | dua |
| Selfie Camera | 12 MP | f/1.9 | 23mm (wide) | 1/3.6" | 1.0��m| |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60fps | 1080p@25/30/60/120/240fps | HDR | Dolby Vision HDR (up to 60fps) | stereo sound rec. |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Wired | PD2.0 | 50% in 30 min | 25W wireless (MagSafe) | 15W wireless (China only) | 15W wireless (Qi2) | 4.5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Ion 4674 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | tri-band | hotspot |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | DisplayPort |
Apple iPhone 16 Plus Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 3,799 Saudi Riyal 128GB version |
|---|---|
Price in UAE | 3,699 Emirati Dirham 256GB version 3,099 Emirati Dirham 128GB version |
Price in Kuwait | 369 Kuwaiti Dinar 512GB version 311 Kuwaiti Dinar 256GB version 269 Kuwaiti Dinar 128GB version |
Price in Oman | 320 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 499 Bahraini Dinar 512GB version 398 Bahraini Dinar 256GB version 289 Bahraini Dinar 128GB version |
Price in Qatar | 3380 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar