Apple iPhone 16 Pro Max Features and Specifications
Apple iPhone 16 Pro Max comes with a
6.9 inch Display,
with 1320x2868 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Apple iPhone 16 Pro Max sports
6-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs iOS 18 opertaing system.
Apple added to Apple iPhone 16 Pro Max with 48 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.9 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Apple A18 Pro (3 nm) GB
Battery 4685 mAh
OS iOS 18
Latest offers for Apple iPhone 16 Pro Max and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Apple iPhone 16 Pro Max |
| Brand | Apple |
| Announcement Date | 2024 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 September 20 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black Titanium | White Titanium | Natural Titanium | Desert Titanium |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Dimensions | 163 x 77.6 x 8.3 mm |
| IP Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO Super Retina XDR OLED | HDR10 | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 1320 x 2868 pixels | 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (normal) | 2000 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Ceramic Shield glass (2024 gen) | Mohs level 4 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Apple A18 Pro (3 nm) |
| Operating System | iOS 18 | upgradable to iOS 18.6 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM 1TB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Face ID | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Hexa-core (2x4.05 GHz + 4x2.42 GHz) |
| GPU | Apple GPU (6-core graphics) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.28" | 1.22��m | dual pixel PDAF | sensor-shift OIS -- 12 MP | f/2.8 | 120mm (periscope telephoto) | 1/" | 1.12��m | dual pixel PDAF | 3D sensor���shift OIS | 5x optical zoom -- 48 MP | f/2.2 | 13mm (ultrawid" | 0.7��m | PDAF |
| Selfie Camera | 12 MP | f/1.9 | 23mm (wide) | 1/3.6" | 1.0��m | PDAF| |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60/100/120fps | 1080p@25/30/60/120/240fps | 10-bit HDR | Dolby Vision HDR (up to 60fps) | ProRes | 3D (spatial) video/audio | stereo sound rec. |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Wired | PD2.0 | 50% in 30 min | 25W wireless (MagSafe) | 15W wireless (China only) | 15W wireless (Qi2) | 4.5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Ion 4685 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | tri-band | hotspot |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2 | DisplayPort |
Apple iPhone 16 Pro Max Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 6,699 Saudi Riyal 1T version 5,899 Saudi Riyal 512GB version 4,999 Saudi Riyal 256GB version |
|---|---|
Price in UAE | 5,349 Emirati Dirham 512GB version 4,528 Emirati Dirham 256GB version |
Price in Kuwait | 467 Kuwaiti Dinar 1T version 414 Kuwaiti Dinar 512GB version 359 Kuwaiti Dinar 256GB version |
Price in Oman | 450 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 649 Bahraini Dinar 1T version 469 Bahraini Dinar 256GB version |
Price in Qatar | 5,699 Qatari Riyal 1T version |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar