Asus ROG Phone 5s Pro Features and Specifications
Asus ROG Phone 5s Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2448 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Asus ROG Phone 5s Pro sports
8-cores CPU, up to 18GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Asus added to Asus ROG Phone 5s Pro with 64 MP main camera and 24 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 64 MP
RAM 18GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888+ 5G (5 nm) GB
Battery 6000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Asus ROG Phone 5s Pro |
| Brand | Asus |
| Announcement Date | 2021 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 August 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Matte White |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 172.8 x 77.3 x 9.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2448 pixels (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 800 nits (normal) | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 | ROG UI |
| RAM & Storage | 512GB 18GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.99 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.73" | 0.8��m | PDAF -- 13 MP | f/2.4 | 11mm | 125�� (ultrawide) -- 5 MP | f/2.0| |
| Selfie Camera | 24 MP | f/2.5 | 27mm (wide) | 0.9� |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@30/60/120fps | 1080p@30/60/120/240fps | 720p@480fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (2 amplifiers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 65W wired | PD3.0 | QC5 | 70% in 30 min | 100% in 52 min | 10W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 6000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE (7CA) Cat20 1400/150 Mbps 5G 4 Gbps DL |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 3.1 (side) | USB Type-C 2.0 (bottom) | OTG | accessory connector |
Asus ROG Phone 5s Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 8100 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 7690 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 399 Kuwaiti Dinar 512GB/18GBRam version |
Price in Oman | 830 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 870 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 10360 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar