BLU Studio X10 2022 Features and Specifications
BLU Studio X10 2022 comes with a
5.0 inch Display,
with 480x854 pixels of resolution .
BLU Studio X10 2022 sports
4-cores CPU, up to 1000MB of RAM ,up to 32GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Blu added to BLU Studio X10 2022 with 8 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 5.0 inch
Main Camera 8 MP
RAM 1000MB GB
Chipset Mediatek (28 nm) GB
Battery 2000 mAh
OS Android 11
Latest offers for BLU Studio X10 2022 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | BLU Studio X10 2022 |
| Brand | Blu |
| Announcement Date | 2022 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 January |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Green | Red | Black | Blue |
| Screen Size | 5.0 inch |
| Dimensions | 145.9 x 73.5 x 9.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 480 x 854 pixels | 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| Operating System | Android 11 (Go edition) |
| RAM & Storage | 32GB 1GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Accelerometer |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | AF |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 2000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA |
| Network Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 4.1 | A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
BLU Studio X10 2022 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 230 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 170 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 20 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 30 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 30 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 270 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar