Energizer Ultimate U608s Features and Specifications
Energizer Ultimate U608s comes with a
6.08 inch Display,
with 720x1520 pixels of resolution .
Energizer Ultimate U608s sports
4-cores CPU, up to 2GB of RAM ,up to 32GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Energizer added to Energizer Ultimate U608s with 5 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.08 inch
Main Camera 5 MP
RAM 2GB GB
Chipset Mediatek Helio A22 (12 nm) GB
Battery 3000 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Energizer Ultimate U608s |
| Brand | Energizer |
| Announcement Date | 2022 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 July |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black |
| Screen Size | 6.08 inch |
| Dimensions | 155.4 x 73.3 x 9.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1520 pixels | 19:9 ratio (~277 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Operating System | Android 12 (Go edition) |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 5 MP |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 3000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP |
| USB | microUSB |
Energizer Ultimate U608s Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 350 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 260 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 50 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 400 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar