Google Pixel 7 Pro Features and Specifications
Google Pixel 7 Pro comes with a
6.7 inch Display,
with 1440x3120 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Google Pixel 7 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Google added to Google Pixel 7 Pro with 50 MP main camera and 10.8 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Google Tensor G2 (5 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Google Pixel 7 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Google Pixel 7 Pro |
| Brand | |
| Announcement Date | 2022 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 October 13 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Obsidian | Snow | Hazel |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 162.9 x 76.6 x 8.9 mm |
| IP Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3120 pixels | 19.5:9 ratio (~512 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (high) | 1500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Google Tensor G2 (5 nm) |
| Operating System | Android 13 | upgradable to Android 15 | up to 5 major Android upgrades |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 128GB 12GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (2x2.85 GHz Cortex-X1 & 2x2.35 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G710 MP7 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 25mm (wide) | 1/1.31" | 1.2��m | dual pixel PDAF | OIS -- 48 MP | f/3.5 | 120mm (periscope telephoto) | 1/" | 0.7��m | dual pixel PDAF | OIS | 5x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 126�� (ultrawide" | 1.25��m |
| Selfie Camera | 10.8 MP | f/2.2 | 21mm (ultrawide) | 1/3.1" | 1.22� |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS | OIS | 10-bit HDR |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 23W wired | PD3.0 | 50% in 30 min | 23W wireless | Reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.2 |
Google Pixel 7 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,894 Saudi Riyal 128GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1790 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 179 Kuwaiti Dinar 512GB/12GBRam version 159 Kuwaiti Dinar 256GB/12GBRam version 149 Kuwaiti Dinar 128GB/12GBRam version |
Price in Oman | 160 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1470 QAR (Approximate Price) |








Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar