Honor 200 Features and Specifications
Honor 200 comes with a
6.7 inch Display,
with 1200x2664 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor 200 sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Honor added to Honor 200 with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5200 mAh
OS Android 14
Latest offers for Honor 200 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor 200 |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2024 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 May 31 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Coral Pink | Moonlight White | Emerald Green | Black |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 161.5 x 74.6 x 7.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | OLED | 1B colors | HDR |
| Screen Resolution | 1200 x 2664 pixels (~436 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 4000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | MagicOS 8 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | compass | ultrasound proximity |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 4x2.4 GHz Cortex-A715 & 3x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/2.0 | (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.4 | (telephoto) | PDAF | OIS | 2.5x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 112Ë (ultrawide) | AF |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.1 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS | OIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | 57% in 15 min | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C 5200 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM | eSIM or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor 200 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 849 Saudi Riyal 256GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1,500 Emirati Dirham 256GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 150 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 162 Omani Riyal 256GB/12GBRam version |
Price in Bahrain | 169 Bahraini Dinar 256GB version |
Price in Qatar | 1780 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar