Honor 200 Pro Features and Specifications
Honor 200 Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1224x2700 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor 200 Pro sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Honor added to Honor 200 Pro with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5200 mAh
OS Android 14
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor 200 Pro |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2024 - 5 |
| Availability | Soon Expected: 2024 May 31 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Silver | Green | Pink |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 163.3 x 75.2 x 8.2 mm |
| IP Protection | IP55 | dust and water resistant |
| Display Tech | OLED | 1B colors | HDR |
| Screen Resolution | 1224 x 2700 pixels (~437 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 4000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | MagicOS 8 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | compass | ultrasound proximity |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.3" | 1.2µm | PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.4 | (telephoto) | PDAF | OIS | 2.5x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 112Ë (ultrawide) | AF |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.1 | (wide) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS | OIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | 60% in 15 min | 66W wireless | 64% in 30 min | 5W reverse wired | Reverse wireless |
| Battery Capacity | 5200 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor 200 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,619 Saudi Riyal 512GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 2,140 Emirati Dirham 512GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 250 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 249 Bahraini Dinar 512GB version |
Price in Qatar | 2000 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar