Honor 50 Features and Specifications
Honor 50 comes with a
6.57 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor 50 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Honor added to Honor 50 with 108 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.57 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 778G 5G (6 nm) GB
Battery 4300 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor 50 |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2021 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 June 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Frost Crystal | Amber Red | Emerald Green | Midnight Black | Honor Code |
| Screen Size | 6.57 inch |
| Dimensions | 160 x 73.8 x 7.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | OLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~392 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | Magic UI 4.2 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.52" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë | 17mm (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.2 | 22mm (wide) | 1/3.14" |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 70% in 20 min | 100% in 45 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4300 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor 50 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2300 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2330 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 160 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 240 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 190 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1910 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar