Honor 60 Pro Features and Specifications
Honor 60 Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1200x2652 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor 60 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Honor added to Honor 60 Pro with 108 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G GB
Battery 4800 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor 60 Pro |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2021 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 December 10 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Green | Blue | Pink |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 163.9 x 74.8 x 8.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | OLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1200 x 2652 pixels (~429 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G |
| Operating System | Android 11 | Magic UI 5.0 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A78 & 3x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.52" | 0.7µm | PDAF -- 50 MP | f/2.2 | 122Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.4 | 18mm (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 50% in 15 min | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4800 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor 60 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2090 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2110 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 150 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 220 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 170 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1730 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar