Honor 600 Features and Specifications
Honor 600 comes with a
6.57 inch Display,
with 1264x2728 pixels of resolution and 120Hz3840Hz refresh rate.
Honor 600 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Honor added to Honor 600 with 200 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.57 inch
Main Camera 200 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) GB
Battery 70006400 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor 600 |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Soon Expected: 2026 May 30 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Golden White | Black | Orange |
| Screen Size | 6.57 inch |
| Dimensions | 156 x 74.7 x 7.8 mm |
| IP Protection | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR Vivid |
| Screen Resolution | 1264 x 2728 pixels | 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz3840Hz |
| Nits | 8000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Mohs level 4 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| Operating System | Android 16 | MagicOS 10 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity (ultrasound) | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| GPU | Adreno 722 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 200 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.4" | 0.56µm | PDAF | OIS -- 12 MP | f/2.2 | 112Ë (ultrawide) | AF |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 4K | 1080p | gyro-EIS | OIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | 27W reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 7000 mAh () or 6400 mAh (Europe) |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | · Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band or tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive | aptX Lossless | LHDC 5 |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor 600 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2500 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 210 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 330 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 330 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2670 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar