Honor 70 Features and Specifications
Honor 70 comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor 70 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Honor added to Honor 70 with 54 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 54 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G (6 nm) GB
Battery 4800 mAh
OS Android 12
Latest offers for Honor 70 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor 70 |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2022 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 June 02 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Black | Emerald Green | Icelandic Frost | Crystal Silver |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 161.4 x 73.3 x 7.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | OLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7325-AE Snapdragon 778G+ 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 12 | Magic UI 6.1 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A78 & 3x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 54 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.49" | PDAF -- 50 MP | f/2.2 | 122Ë (ultrawide) | AF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 60% in 20 min | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4800 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor 70 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1770 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1790 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 130 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 160 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1470 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar