Honor 70 Pro+ Features and Specifications
Honor 70 Pro+ comes with a
6.78 inch Display,
with 1200x2652 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor 70 Pro+ sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Honor added to Honor 70 Pro+ with 54 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 54 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 9000 (4 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 12
Latest offers for Honor 70 Pro+ and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor 70 Pro+ |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2022 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 June 17 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Green | Gold |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 163.9 x 74.6 x 8.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | OLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1200 x 2652 pixels (~429 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | Magic UI 6.1 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 54 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.49" | PDAF -- 8 MP. f/2.4 | (telephoto) | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 50 MP | f/2.2 | 122Ë (ultrawide) | AF |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.4 | 100Ë (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | 60% in 15 min | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor 70 Pro+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2500 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 210 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 330 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 330 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2670 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar