Honor 90 Features and Specifications
Honor 90 comes with a
6.7 inch Display,
with 1200x2664 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor 90 sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Honor added to Honor 90 with 200 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 200 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 Accelerated Edition (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Honor 90 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor 90 |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2023 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 June 07 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Black | Emerald Green | Diamond Silver | Peacock Blue |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 161.9 x 74.1 x 7.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1200 x 2664 pixels (~435 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 Accelerated Edition (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | MagicOS 7.1 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | compass | ultrasound proximity |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 644 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 200 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.4" | 0.56µm | PDAF -- 12 MP | f/2.2 | 112Ë (ultrawide) | AF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.4 | 100Ë | (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | eSIM | dual stand-by) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor 90 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2040 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2060 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 140 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 210 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 170 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1690 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar