Honor Magic V Flip Features and Specifications
Honor Magic V Flip comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2520 pixels of resolution and LTPO refresh rate.
Honor Magic V Flip sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Honor added to Honor Magic V Flip with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) GB
Battery 4800 mAh
OS Android 14
Latest offers for Honor Magic V Flip and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Magic V Flip |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2024 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 June 19 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Champagne | Green |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | Unfolded: 167.3 x 75.6 x 7.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Foldable LTPO OLED | 1B colors | HDR | Dolby Vision | BT.2020 |
| Screen Resolution | 1080 x 2520 pixels | 21:9 ratio (~403 ppi density) |
| Refresh Rate | LTPO |
| Nits | 3000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | MagicOS 8 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 1TB 12GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | gyro | accelerometer | proximity (ultrasonic) | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 23mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 12 MP | f/2.2 | 112Ë (ultrawide) | AF |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | (wide) | AF |
| Video Recording | 4K | 1080p | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 45% in 15 min | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 4800 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor Magic V Flip Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2670 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2940 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 220 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 350 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 360 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2840 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar