Honor Magic3 Pro Features and Specifications
Honor Magic3 Pro comes with a
6.76 inch Display,
with 1344x2772 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor Magic3 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Honor added to Honor Magic3 Pro with 64 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.76 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888+ 5G (5 nm) GB
Battery 4600 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Magic3 Pro |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2021 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 September 01 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Golden Hour (Vegan Leather) | Black | White |
| Screen Size | 6.76 inch |
| Dimensions | 162.8 x 74.9 x 9.0 mm or 9.5 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | OLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1344 x 2772 pixels | 18.5:9 ratio (~456 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | Magic UI 5 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | Face ID | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x2.99 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 23mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF -- 64 MP | f/3.5 | 90mm (telephoto) | 1/2.0" | 0.7µm | PDAF | OIS | 3.5x optical zoom -- 64 MP | f/1.8 | (monochrome) -- 13 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) | PDAF -- |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.4 | 100Ë (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 66W wireless | 5W reverse wireless | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4600 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor Magic3 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2660 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3590 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 270 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 330 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 350 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4150 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar