Honor Magic3 Features and Specifications
Honor Magic3 comes with a
6.76 inch Display,
with 1344x2772 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor Magic3 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Honor added to Honor Magic3 with 64 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.76 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm) GB
Battery 4600 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Magic3 |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2021 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 August 20 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Golden Hour (Vegan Leather) | Blue Hour (Vegan Leather) | Black | White |
| Screen Size | 6.76 inch |
| Dimensions | 162.8 x 74.9 x 8.99 mm (Glass) / 9.5 mm (Vegan Leather) |
| IP Protection | IP54 | dust and water resistant |
| Display Tech | OLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1344 x 2772 pixels | 18.5:9 ratio (~456 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | Magic UI 5 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 23mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF -- 64 MP | f/1.8 | (monochrome) -- 13 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.4 | 100Ë (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4600 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
Honor Magic3 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2790 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3080 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 230 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 370 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 370 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2980 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar