Honor Magic4 Pro Features and Specifications
Honor Magic4 Pro comes with a
6.81 inch Display,
with 1312x2848 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor Magic4 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Honor added to Honor Magic4 Pro with 64 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.81 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 4600 mAh
OS Android 12
Latest offers for Honor Magic4 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Magic4 Pro |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2022 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 April 09 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Cyan | Gold | Orange |
| Screen Size | 6.81 inch |
| Dimensions | 163.6 x 74.7 x 9.1 mm or 9.2 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO OLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1312 x 2848 pixels | 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Aluminosilicate glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | Magic UI 6 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | Face ID | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF | Laser AF -- 50 MP | f/2.2 | 122Ë (ultrawide) | 1/2.5" | AF -- 64 MP | f/3.5 | 90mm (periscope telephoto) | 1/2.0" | 0.7µm | PDAF | OIS | 3.5x optical zoom -- |
| Selfie Camera | 12 MP | f/2.4 | 100Ë (ultrawide) | 1.22µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS | HDR10 | 10-bit video |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | 100% in 30 min | 100W wireless | 50% in 15 min | Reverse wireless | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4600 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
Honor Magic4 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2730 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3680 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 280 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 340 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 360 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4250 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar