Honor Magic5 Features and Specifications
Honor Magic5 comes with a
6.73 inch Display,
with 1224x2688 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor Magic5 sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Honor added to Honor Magic5 with 54 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.73 inch
Main Camera 54 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) GB
Battery 5100 mAh
OS Android 13
Latest offers for Honor Magic5 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Magic5 |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2023 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 March 31 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Glacier Blue | Green | Purple | Orange |
| Screen Size | 6.73 inch |
| Dimensions | 161.4 x 75.5 x 7.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | OLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1224 x 2688 pixels (~439 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | MagicOS 7.1 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 54 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.49" | PDAF -- 32 MP | f/2.4 | (telephoto) | PDAF | OIS | 2.5x optical zoom -- 50 MP | f/2.0 | 13mm | 122Ë (ultrawide) | 1/2.5" | AF |
| Selfie Camera | 12 MP | f/2.4 | 100Ë (ultrawide) | 1.22µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS | HDR10 | 10-bit video |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5100 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor Magic5 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 3650 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3460 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 310 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 370 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 390 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4660 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar