Honor Magic6 Pro Features and Specifications
Honor Magic6 Pro comes with a
6.8 inch Display,
with 1280x2800 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor Magic6 Pro sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Honor added to Honor Magic6 Pro with 180 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 180 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5600 mAh
OS Android 14
Latest offers for Honor Magic6 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Magic6 Pro |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2024 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 January 18 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Green | Blue | Purple | White |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 162.5 x 75.8 x 8.9 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO OLED | 1B colors | Dolby Vision | HDR |
| Screen Resolution | 1280 x 2800 pixels | 19.5:9 ratio (~453 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1600 nits (high) | 5000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | NanoCrystal Shield |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 4 major Android upgrades | MagicOS 8 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | Face ID | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.4-2.0 | 23mm (wide) | 1/1.3" | 1.2µm | PDAF | OIS -- 180 MP | f/2.6 | (periscope telephoto) | 1/1.49" | 0.56µm | PDAF | OIS | 2.5x optical zoom -- 50 MP | f/2.0 | 13mm | 122Ë (ultrawide) | 1/2.88" | 0.61µm | AF |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | 22mm (wide) | 1/2.93" | 0.6µm | AF |
| Video Recording | 4K@24/30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps | gyro-EIS | OIS | HDR | 10-bit video |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | 66W wireless | Reverse wireless | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C 5600 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM | eSIM or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.2 | DisplayPort 1.2 | OTG |
Honor Magic6 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 3690 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3500 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 310 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 380 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 399 Bahraini Dinar 512GB version |
Price in Qatar | 4720 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar