Honor Magic7 Lite Features and Specifications
Honor Magic7 Lite comes with a
6.78 inch Display,
with 1224x2700 pixels of resolution and 120Hz3840Hz refresh rate.
Honor Magic7 Lite sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Honor added to Honor Magic7 Lite with 108 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 6600 mAh
OS Android 14
Latest offers for Honor Magic7 Lite and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Magic7 Lite |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2025 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2025 January 02 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Titanium Purple | Titanium Black |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 162.8 x 75.5 x 8 mm |
| IP Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1224 x 2700 pixels (~437 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz3840Hz |
| Nits | 4000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | MagicOS 8 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 6GB RAM 512GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | compass | proximity (ultrasonic) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | (wide) | 1/1.67" | PDAF | OIS -- 5 MP | f/2.2 | (ultrawide) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | Reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 6600 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor Magic7 Lite Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1880 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1900 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 130 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 170 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1560 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar